Sinop Genel Tanıtım

Sinop

Bilinen en eski adı ile Sinope bu ismi Amozon Kralicesinden almıştır. Türkiye'nin kuzey uç noktası olan Sinop'tan ilk olarak Hitit kaynakları bahsetmiştir. Şehir milattan önce 7. yüzyılda Miletliler tarafından koloni haline getirilmiştir.

Sinop'ta Pontus Rumlarının hâkimiyeti milattan önce 183 yılına rastlamaktadır. Bu dönemde uzunca yıllar Pontus'un başkenti olarak kalan şehir tarihindeki en parlak günlerini yaşarken hızlı bir gelişmede gösterdiği görülmektedir. Sinop'ta bulunan ve şehre değer katan pek çok yapı bu dönemde yapılmakla birlikte halen günümüze ulaşan eserler de bulunuyor. Pontus Devleti'nin zayıflaması ile birlikte şehre Roma imparatorluğu hakim olmuştur. Fakat Roma imparatorluğunun hakimiyeti ile birlikte Sinop'tan önemi de giderek azalmaya başlamıştır.

Roma'nın ikiye ayrılması ile birlikte şehir Bizans topraklarında kalmakla birlikte liman kenti olma özelliğini Bizans zamanında da korumuştur. Özellikle Rusya'dan ve orta Anadolu'dan gelen ürünlerin yüklendiği ve boşaltıldığı yer olarak bilinmektedir. Şehir Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girdikten sonra kısa bir süre refah ve huzur içinde erişimde yaşamış olsa da Osmanlı devletinde ekonomik nedenlerden dolayı baş gösteren Celali İsyanları sonucunda karışıklıklar ile mücadele etmek durumunda kaldı.

Osmanlı'nın son dönemlerinde olmakla birlikte Cumhuriyet döneminin de önemli şahıslarından biri olan Dr. Rıza Nur'da Sinopludur. Rıza Nur ayrıca Cumhuriyet tarihinin de ilk Maarif Bakanı unvanına sahiptir. Doğal güzellikleri ile de isminden söz ettiren şehir Sinop Cezaevinde bu zamana dek pek çok önemli isme de mekan olmuştur.

Sinop Hava Durumu
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu 29 oC En Düşük Sıcaklık: 23°C En yüksek Nem: 83% En düşük Nem: 67% Rüzgar hızı: 16 km/s
Sinop Namaz Vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:52 06:20 12:49 16:20 19:08 20:31

Sinop Otobüs Bileti

Varışı Sinop Otobüs Biletleri
Nereden? Kalkış Yolculuk Süresi Otobüs Detayı Firma Fiyat
Esenler 11.08.2020 22:00 11:00 _TRAVEGO38, 2+1 Türkay Turizm 100.0 TL Bilet Al
Ankara 11.08.2020 22:00 07:00 _TRAVEGO38, 2+1 Türkay Turizm 80.0 TL Bilet Al
İstanbul 11.08.2020 22:00 11:00 _TRAVEGO38, 2+1 Türkay Turizm 100.0 TL Bilet Al
Esenler 11.08.2020 21:20 10:40 CLASS, 2+2 Metro Turizm 140 TL Bilet Al
İstanbul 11.08.2020 21:20 10:40 CLASS, 2+2 Metro Turizm 140 TL Bilet Al
Esenler 11.08.2020 21:00 11:00 CLASS, 2+2 Metro Turizm 140 TL Bilet Al
İstanbul 11.08.2020 21:00 11:00 CLASS, 2+2 Metro Turizm 140 TL Bilet Al
Esenler 11.08.2020 20:45 11:00 _TRAVEGO46, 2+2 Türkay Turizm 100.0 TL Bilet Al
Kalkışı Sinop Otobüs Biletleri
Nereye? Kalkış Yolculuk Süresi Otobüs Detayı Firma Fiyat

Sinop Otobüs Firmaları

Sinop Tarihi, Kültürel ve Gezilecek Yerler

Etnografya Müzesi

Sinop’a gelen kişilerin ilk ziyaret ettikleri noktalardan bir tanesi olan Etnografya Müzesi içerisinde çok sayıda eser bulunmaktadır. Tarihe merakı olan kişiler tarafından daha fazla ilgi göre müzeye giriş için cüzi bir ücret ödenmesi gerekmektedir.

Sinop Kalesi

Milattan önce 7.yüzyılda kim tarafından inşa edildiği bilinmeyen kale kenti dışarıdan gelecek tehlikelere karşı korumak amacı ile inşa edilmiştir. Evliya Çelebi tarafından da ziyaret edilen kalenin geçmişte üç farklı kapısı bulunmaktaydı. Kalenin önemli bir kısmı farklı nedenlerden dolayı günümüze kadar ulaşamamıştır. UNESCO tarafından geçici listeye alınarak koruma altına alınmıştır.

Tarihi Sinop Cezaevi

Sinop denilince akla gelen ilk yerlerden bir tanesi tarihi cezaevidir. Uzun süre bu amaçla kullanılan bina şimdilerde ise müze olarak hizmet vermekte ve insanların cezaevlerini daha yakından görmelerine imkan sağlamaktadır. 13.000 m2’lik alana sahip olan cezaevinde dönemin ünlü kişileri kalmıştır.

Tarihi Balatlar Kilisesi

Milattan sonra 660 yılında inşa edilen yapı kilise olarak uzun süre insanlar tarafından kullanılmıştır. Anadolu’da yer alan kiliselerden daha farklı ve özel olan bu yapının içerisinde çıkarılan sandıkta Hz. İsa’ya ait olduğu düşünülen eşyalar bulunmuştur. Kilisede zaman içerisinde farklı tahribatlar oluşmuş ve bunların kim tarafından yapıldığı tam olarak bilinememektedir. İçerisinde yapılan araştırmalarda sikke ve benzeri eşyalar bulunmuştur. Günümüze kadar bir bölümü ulaşmayı başarmıştır. Halkın ziyaretine 2000 yılında açılmış ve bu tarihten sonra buraya çok sayıda yabancı turist gelmiştir.

İnaltı Mağarası

İnaltı köyünde yer alan ve aynı adı taşıyan mağara Sinop’ta bulunan önemli güzelliklerden bir tanesidir. Denizden yaklaşık 1070 metre yüksekte bulunması bu mağarayı çok özel yapmaktadır. Mağaranın uzunluğu net olarak bilinmemekle beraber 650 metre ile 750 metre arasında olduğu tahmin edilmektedir. Mağara içerisinde yer alan 300 metrelik bölümün ışıklandırması yapılmıştır ve buraya gelen kişiler mağara içerisini çok rahat bir şekilde görebilmektedir. Türkiye’deki en güzel mağaralar arasında yer alan İnaltı Mağarasındaki doğal oluşum sarkıt ve dikitler insanların fazlaca ilgisini çekmektedir.

Hamsilos Koyu

Ülkemizin en kuzeyinde yer alan Sinop içerisinde çok sayıda doğal güzellik olmasına rağmen Hamsilos Koyunun çok farklıdır. Yeşil ile mavinin buluştuğu bu koy yıl içinde çok sayıda turisti misafir etmektedir. Hamsilos koyunun oluşumu da oldukça farklıdır ve bu da burayı özel yapmaktadır. Bu koy burada yer alan buzulların aşındırması sonucunda oluşmuş olup dünyada başka bir örneği bulunmamaktadır. Kent merkezine sadece 11 km uzaklıkta olması buraya olan ulaşım seçeneklerinin fazla olmasına neden olmaktadır. Ayrıca isteyen kişiler burada piknik de yapabilmekte ve çok keyifli zamanlar geçirmektedir.

Sinop Tarihçe

Anadolu'nun en kuzey ucunda Boztepe yarım adasının en dar kesiminde yer almakta olan Sinop tarihi Katolitik çağa (MÖ. 4500- 300) uzanan bir şehirdir. Sinop da yapılan arkeolojik kazılarda bulunan tarihi eserler buranın bir süre Frigler'in (MÖ. 750-560) egemenlik sürdüğünün anlaşılmasını sağlamıştır. Şehir önemli konumu ile Kimmerlerin ve Perslerin de istilasına uğramıştır. MÖ. 333 yılında Büyük İskender Persleri yenmiş ve Sinop da Grek hakimiyeti başlamıştır.

Helenistik dönemde parlak bir dönem geçiren Sinop ''Gölge etme başka ihsan etme istemem'' diyen Diyojenin (MÖ. 413-323) doğduğu şehirdir. Yine ünlü şair Diphilos (MÖ. 360-275) burada doğmuştur. Helenistik dönemde yine u şehir adına paralar bastırılmıştır.

MÖ. 70 yılında Sinop Roma egemenliği altına girmiş ve çok parlak bir dönem yaşamaya başlamıştır. Şehre 20 km uzaktan yapılan su kanalları ile su getirildi, kemerler yapıldı, Romanın ikiye bölünmesi ile Doğu Roma sınırları içinde kalmıştır.

Türklerin, Anadolu'ya girmesini sağlayan 1071 Malazgirt zaferinden sonra 1077 yılında Süleyman Şahın valisi olan Emin Karatekin tarafından fethedilerek Selçuklu Devletine bağlanmıştır. Bir süre sonra tekrar Romalıların eline geçmiş, Pontus devletinin de daha sonrasında tekrar Selçuklular tarafından fethedilmiştir.

Selçuklu Devleti yıkıldıktan sonra Pervaneoğulları ve Çandaroğulları beylikleri tarafından idare edilen Sinop 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır. Bu dönemde çok önem kazanmış bir şehirdir ve Karadeniz'in buradan yönetildiği bilinmektedir. Cumhuriyetin ilanından sonra da il yapılmıştır Sinop.

Sinop İklim ve Bitki Örtüsü

Karadeniz bölgesi içerisinde bulunan Sinop iklim özellikleri bakımından da Karadeniz iklimi görülmektedir. Şehirde günlük sıcaklık farkı oldukça azken kış mevsimi de ılık geçmektedir. Ülke geneline göre pek çok noktaya nazaran daha yağışlı olan şehirde özellikle Küre dağlarının bulunduğu yerlere düşen yağış bir miktar daha fazladır. Bu dağların özellikle kuzey yamaçlarının güney yamaçlara nazaran daha çok yağış alıyor olması bitki örtüsü bakımından da farklılık doğmasına neden oluyor. Bu doğrultuda bakıldığında kuzey yamaçlarda bulunan ormanlar güney yamaçlara nazaran daha çok ve daha gür bir özelliğe sahiptir.

Güneyde genellikle ağaçların boyları da kuzey yamaçlara nazaran kısa ve bodur kalır. Sıcaklık ve iklim özellikleri ilçelerde ve merkezde farklılık göstermektedir. Sahil kenarında olan yerlerde kış ılıklığını görmek mümkünken iç kesimlerde kalan ilçelerde ise durum değişmektedir. Bu bölgelerde daha çok karasal iklimin özellikleri kısmen daha baskın çıkmaktadır.

Sinop ilinin bol yağış alan bir özelliğe sahip olması şehir genelinde ormanlık alanların artmasına ve ağaç çeşitlerinin zenginleşmesine alt yapı oluşturmaktadır. Sinop'un ormanlarında çam, köknar, meşe, kayın, kavak ve karaağaç görülmektedir. Bunun yanı sıra her ne kadar bir Akdeniz iklim bitkisi olarak bilinse de Sinop'ta bazı noktalarda defne ağacının da görüldüğünü söylemekte yarar bulunuyor. Şehirde çayır ve meralar kadar orman altı bitki örtüsü çeşitliliği de oldukça fazladır. Şehrin yaz ve kış mevsimleri arasında da ısı farkı azdır.

Sinop Coğrafya

Anadolu'nun kuzeyinde yer alan ve Karadeniz bölgesinin ortasında bulunan Sinop, ülkenin en önemli tabii limanlarından biri olarak ön plana çıkmaktadır. Gür ormanların yer aldığı şehir aynı zamanda bu ormanlarla bütünleşmiş plajları eşliğinde her sene yaz aylarında geniş bir yerli ve yabancı turist çekmektedir. Kuzey ile batı Karadeniz arasında adeta bir geçiş bölgesi olan Sinop, doğusunda Samsun ile batısında Kastamonu ve güneyinde Çorum ile komşudur.

Orta yükseklikte bulunan dağlık alanlar bölgesine kurulmuş olan şehir merkezi, yağışlı bir bölgeye sahiptir ve bu sebepten dolayı da çay ve dere oldukça yoğundur. Bu çay ve dereler Karadeniz'e dökülürken aynı zamanda yerel halk tarafından ormanlık ürünlerin taşınmasında da büyük bir avantaj getirmektedir. Tabii sulama için de yine yoğun bir şekilde kullanılırlar. Çok önemli yaylalara sahip olan Sinop şehri, bu kapsamda mesire ve dinlenme alanları ile doludur. Bu noktalar ise her sene çok fazla ilgi görmekte ve özellikle yaz aylarında ziyaret edilmektedir.

Sinop'un iklimi ise yaz ayları serin geçerken kış ayları ılık yaşanmaktadır. Merkezden İç kesimlere doğru ve güneye gidildikçe iklim değişiklik göstererek sıcaklık düşerken hava daha sert bir hale gelir. Fakat çok sık ve yoğun bir yağış aldığından dolayı şehir gür ormanlarla ve bitki örtüleri ile kaplıdır. Farklı çeşitler altında zengin bir ormanlık alan yürüyüş noktaları kapsamında da özel alanlarına sahiptir.

Sinop Turizm

Tarihi liman kentlerinden biri olan Sinop tarihi mekanları ve doğal alanları ile önemli turizm merkezlerinden biri durumundadır. Karadeniz'in kusursuz sahillerinden biri olan şehirde keşfetmeye değer pek çok güzellik bulunuyor. Bu güzelliklerden biri de Erfelek olarak bilinen Tatlıca Şelaleleridir. Onlarca farklı şelaleden oluşan Tatlıca bozulmamış doğası ile sakin bir tatil yapmak isteyenlere mükemmel bir alternatif sunuyor.

Şelaleleri yürüyerek çıkma imkanı bulunmakla birlikte zirve noktasına araçla da farklı yoldan ulaşma imkanı bulunuyor. Şehirde yaşamış olan medeniyetlerin ayak izini takip etmek isteyenler için ise Sinop Etnografya müzesi önemli bir duraktır. 3 katlı olan bu müze aslında eskiden konak olarak kullanılmaktaydı. Konak Osmanlı'nın son dönemlerini yansıtan Barok ve Rokoko tipinde inşa edilmiştir. Milattan önce 7. yüzyılda Pontus devleti tarafından yaptırılmış olan Sinop kalesi günümüzde halen ihtişamı ile ziyaretçilerini karşılamaya devam ediyor. Bu kale UNESCO Dünya Mirası listesine alınarak koruma altına alınmıştır.

Şehirde tarihi yapılardan biri de Sinop Cezaevidir. 13 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş olan bu tarihi yapı yüksek kale duvarları içerisinde kalmıştır. Cezaevinin inşasında Gassalılar oldukça etkilidir. Bu cezaevinde Sabahattin Ali gibi Turk edebiyatına damgasını vuran yazarlar da kalmıştır. Ayrıca çeşitli diziler içinde burası set olarak kullanılmıştır. Sinop İnce Burun Balatlı Kilisesi ve Şahin Kayası da Sinop'ta görülmeye değer yerler arasında bulunuyor. Tüm bunları de daha pek çok güzelliği burada görebilirsiniz.

Sinop Nasıl Gidilir?

Ülkemizin en kuzeyinde yer alan il olan Sinop, doğal güzellikleri ile Orta Karadeniz'in ilgi gören illeri arasındadır. Sinop'a ulaşmak isteyenler hava ve karayolunu kullanarak bölgeye kolaylıkla ulaşabilirler. Ayrıca Karadeniz kıyısında bulunan bu ilimize deniz yolundan da ulaşım sağlanabilmektedir.

  Sinop'a Hava Ulaşımı

Sinop'ta buluna havalimanı sayesinde bölgeye direk olarak uçak seferleri düzenleniyor. İzmir, İstanbul ve Ankara'dan direk uçuşların sağladığı Sinop'a farklı illerden ulaşmak isteyen kimseler, uçak tarifelerine göre aktarmalı veya direk uçuşları kullanabilirler. Sinop'a ulaşımın en kısa ve rahat yolu olan uçak ulaşımı için çeşitli havayolu şirketleri tarafından düzenlenen seferler, yılın her zamanında sağlanıyor.

  Sinop Karayolu Ulaşımı

Sinop'a karayolu ile ulaşmak isteyenler, bölgeye düzenlenen otobüs seferlerini tercih edebilirler. Ayrıca özel araçlarla da karayolundan Sinop'a ulaşım mümkün. Ülkemiz adına önemli karayollarının bağlantı güzergahları üzerinde bulunan Sinop'a İstanbul üzerinden 7 saat gibi bir sürede ulaşılabiliyor. Bu mesafe, Ankara'dan 5 saattir. İzmir'den ise 11 saatte Sinop'a ulaşılabilmektedir.

  Sinop Deniz Ulaşımı

Karadeniz kıyısında bulunan Sinop'a deniz yolundan keyifli bir yolculuk yapılarak da gidilebilir. Bunun için civar ilerden İDO tarafından düzenlenen seferler bulunmaktadır. Sinop limanı şehrin en işlek ve merkezi yerinde bulunmaktadır. Deniz yolu ile Sinop'a ulaşıldıktan sonra, istenilen her yere otobüs, taksi veya özel araçlar ile gidilebilir. Sinop'a yapılan deniz otobüsü ve gemi seferlerinin ilerleyen zamanlarda daha da geliştirilmesi planlanmaktadır.

Sinop Ekonomi

Türkiye'nin Karadeniz bölgesinin orta kısmında yer alan Sinop, aynı zamanda ülkemizin en kuzey ucu olarak tanımlanmaktadır. Karadeniz sahilinde yer alan Sinop, balıkçılık başta olmak üzere tarım, hayvancılık ve ormancılık faaliyetleri ile ekonomik dengesini sağlamaktadır.

 Sinop'ta Balıkçılık Faaliyetleri

Denize kıyısı olması dolayısıyla Karadeniz'de yetişen balık türlerinin büyük bir çoğunluğunun avlama imkanının bulunduğu ilde, hamsi başta olmak üzere, lüfer, istavrit, kefal, palamut, kalkan, mezgit ve barbunya gibi balıklar avlanmaktadır. Bunun dışında sazan balığı ve tatlı su kefal balığı gibi balık türlerinin de avcılığı Sinop ilimizde oldukça yaygındır.

 

 Sinop'ta Hayvancılık

Sahip olduğu yaylalar bakımından zengin olan Sinop'ta hayvancılık faaliyetleri de il ekonomisinin önemli bir bölümünü kapsamaktadır. Bölge üzerinde en çok sığır, kıl keçisi, koyun tiftik keçisi yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bunun dışında kümes hayvanları ve hindi besiciliği de oldukça gelişmiştir. Bölge halkının büyük bir çoğunluğunun yönelmiş olduğu hayvancılık faaliyetleri, oldukça geniş seviyelerdedir.

  Sinop'ta Tarım Ve Ormancılık

Sinop'ta çok sayıda dağ bulunması, tarım arazilerinin kısıtlı olmasının sebebidir. Buna rağmen ilde tarım faaliyetleri gelişmiştir. Genellikle tarlalarda tarım yapılmaktadır. Tütün üreticiliğinde bulunulan Sinop'ta buğday, şekerpancarı, arpa, pirinç, bezelye, fasulye gibi ürünler de yetiştirilmektedir. Bunun yanı sıra meyve ağaçlarının yetiştirilmesine de önem verilmektedir. Kızılcık, kiraz ve armut üretimi yapılır. Sinop'ta orman arazileri geniştir. Bundan dolayı bölgede kereste üretimi ve çeşitli orman ürünleri ilin ekonomisini sağlayan unsurlardır.

Sinop Araç Kiralama

Sinop Danışmanlık Ve Aracılık Hizmetleri

Kefevi Mahallesi, Yalnızlar Çk. Sk. No:17, 57000 Bostancılı Köyü/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Dabanoğlu Oto Kiralama Sinop
(0368) 230 00 55
camikebir mahallesi no: 52/4, merkez, Tuzcular Cd., 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Ak Rent A Car
(0368) 261 05 34
Camiikebir Mah., Merkez, Sakarya Cad. No:65 Kat:1, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Avis
(0368) 315 55 55
Camikebir Mah. No: 5/D, Camikebir Mahallesi, Batur Cd., 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Sinop Oto Kiralama
0546 217 53 21
Sakarya Caddesi, No:7, Camikebir Mahallesi, Başoğlu Balıkçılık Pasajı, 57000 Merkez/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Enterprise Rent - A - Car
0532 600 62 09
Bostancılı Köyü Havaaalanı Yolu, 57000 Sinop/Sinop Merkez/Merkez, Türkiye

Tepe Rent A Car & Emlak
2600178
Yeni Mahallesi, Okulaltı Sk. No:12, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Deniz Oto Kiralama

Kaleyazısı Mahallesi, İnönü Cd., 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Saraç Oto Kiralama
(0368) 718 30 93
Hamidiye Mahallesi, Okullar Cd., 57600 Gerze/Sinop, Türkiye

Koşar Grup Rent A Car
0536 056 76 07
Çarşı Mahallesi, Zincirlikuyu Cd. No:61, 57600 Gerze/Sinop, Türkiye

Esin Engin Rent Acar @Mınübüs

Yalı Mahallesi, Cahit Övet Cd. No:2, 57400 Ayancık/Sinop, Türkiye

Sinop Danışmanlık Ve Aracılık Hizmetleri

Kefevi Mahallesi, Yalnızlar Çk. Sk. No:17, 57000 Bostancılı Köyü/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Dabanoğlu Oto Kiralama Sinop
(0368) 230 00 55
camikebir mahallesi no: 52/4, merkez, Tuzcular Cd., 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Ak Rent A Car
(0368) 261 05 34
Camiikebir Mah., Merkez, Sakarya Cad. No:65 Kat:1, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Avis
(0368) 315 55 55
Camikebir Mah. No: 5/D, Camikebir Mahallesi, Batur Cd., 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Sinop Oto Kiralama
0546 217 53 21
Sakarya Caddesi, No:7, Camikebir Mahallesi, Başoğlu Balıkçılık Pasajı, 57000 Merkez/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Enterprise Rent - A - Car
0532 600 62 09
Bostancılı Köyü Havaaalanı Yolu, 57000 Sinop/Sinop Merkez/Merkez, Türkiye

Tepe Rent A Car & Emlak
2600178
Yeni Mahallesi, Okulaltı Sk. No:12, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Deniz Oto Kiralama

Kaleyazısı Mahallesi, İnönü Cd., 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Saraç Oto Kiralama
(0368) 718 30 93
Hamidiye Mahallesi, Okullar Cd., 57600 Gerze/Sinop, Türkiye

Koşar Grup Rent A Car
0536 056 76 07
Çarşı Mahallesi, Zincirlikuyu Cd. No:61, 57600 Gerze/Sinop, Türkiye

Esin Engin Rent Acar @Mınübüs

Yalı Mahallesi, Cahit Övet Cd. No:2, 57400 Ayancık/Sinop, Türkiye

Sinop Oteller

Zinos Hotel
(0368) 260 56 00
Ada Mah .Enver Bahadır yolu Karakum Mevkii No:69, Ada Mahallesi, 57000 merkez/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Reis Otel
(0368) 260 40 20
Camikebir Mahallesi, Kurtuluş Cd. No:19, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Vira Otel
(0368) 260 54 44
Ada Mahallesi, Enver Bahadır Cad.Karakum Mevkii No:18, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Sinopark Otel
(0368) 261 32 57
Meydan Kapı Mahallesi Kurtuluş Caddesi Tershane Mevki Sinop, Camikebir Mahallesi, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Efua Butik Otel
(0368) 260 25 48
Ada Mahallesi, Gelincik Mah. Yolu No:13, 57000 Korucuk Köyü/Sinop Merkez/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Andaç Otel
(0368) 260 26 77
Ada Mh., Karakum Mevkii, Enver Bahadır Cad. No:75, 57000 Merkez/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Otel Bossinop
(0368) 260 57 00
Yeni mahalle Atatürk caddesi Uğur mumcu meydanı, Yeni Mahallesi, no:37 TÜRKİYE SİNOP, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Sinop Otel Denizci
(0368) 260 59 34
Camikebir Mahallesi, Kurtuluş Cd. No:13, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Hamsilos Otel Restaurant-Ögrenci Yurdu
(0368) 287 60 62
Abalı 3 sok. No 4 - Akliman mevkii, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Heyamola Resort Otel Sinop
(0368) 284 70 33
Samsun-Sinop Yolu No:35, 57000 Merkez/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Mola Otel
(0368) 261 18 14
Camiikebir Mahallesi, Derin Boğaz Ağzı Sk. No:34, 57000 Merkez/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Otel Diyojen
(0368) 261 88 22
Gelincik Mahallesi, Babacan Yolu. 45, 57000 Korucuk Köyü/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Sinope Butik Hotel
(0368) 261 06 69
Meydankapi Mah. Kurtulus Caddesi Tersane Mevkii No:17, Camikebir Mahallesi, 57000 Sinop/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Nokta Pansiyon
(0368) 260 50 70
Gelincik Mahallesi, Gelincik Yolu Sk. No:1, 57000 Sinop/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Otel 117
(0368) 210 01 17
Kurtuluş Cad. No:8, Camikebir Mahallesi, Tersane Mevkii, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Turhan Pansiyon
(0368) 261 67 77
Ada Mahallesi, Yakamoz Sk. No:93, 57000 Korucuk Köyü/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Yasar Apart
0532 283 89 12
Korucuk Koyu Sariguzel Mah. No:67 - 1, 57000 Sinop/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

North Star Hotel
(0368) 718 47 47
Köşk Mahallesi, Köşk Cd. No:9, 57600 Gerze/Sinop, Türkiye

Geruze Otel
(0368) 718 13 39
Cumhuriyet Mah., Tekneoğlu Cad. Özlem Sok. No:1 D:1, 57600 Gerze/Sinop, Türkiye

Otel 57
(0368) 261 08 28
Meydankapı Mahallesi, Kurtuluş Cd. No:29, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Zinos Hotel
(0368) 260 56 00
Ada Mah .Enver Bahadır yolu Karakum Mevkii No:69, Ada Mahallesi, 57000 merkez/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Reis Otel
(0368) 260 40 20
Camikebir Mahallesi, Kurtuluş Cd. No:19, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Vira Otel
(0368) 260 54 44
Ada Mahallesi, Enver Bahadır Cad.Karakum Mevkii No:18, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Sinopark Otel
(0368) 261 32 57
Meydan Kapı Mahallesi Kurtuluş Caddesi Tershane Mevki Sinop, Camikebir Mahallesi, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Efua Butik Otel
(0368) 260 25 48
Ada Mahallesi, Gelincik Mah. Yolu No:13, 57000 Korucuk Köyü/Sinop Merkez/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Andaç Otel
(0368) 260 26 77
Ada Mh., Karakum Mevkii, Enver Bahadır Cad. No:75, 57000 Merkez/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Otel Bossinop
(0368) 260 57 00
Yeni mahalle Atatürk caddesi Uğur mumcu meydanı, Yeni Mahallesi, no:37 TÜRKİYE SİNOP, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Sinop Otel Denizci
(0368) 260 59 34
Camikebir Mahallesi, Kurtuluş Cd. No:13, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Hamsilos Otel Restaurant-Ögrenci Yurdu
(0368) 287 60 62
Abalı 3 sok. No 4 - Akliman mevkii, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Heyamola Resort Otel Sinop
(0368) 284 70 33
Samsun-Sinop Yolu No:35, 57000 Merkez/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Mola Otel
(0368) 261 18 14
Camiikebir Mahallesi, Derin Boğaz Ağzı Sk. No:34, 57000 Merkez/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Otel Diyojen
(0368) 261 88 22
Gelincik Mahallesi, Babacan Yolu. 45, 57000 Korucuk Köyü/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Sinope Butik Hotel
(0368) 261 06 69
Meydankapi Mah. Kurtulus Caddesi Tersane Mevkii No:17, Camikebir Mahallesi, 57000 Sinop/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Nokta Pansiyon
(0368) 260 50 70
Gelincik Mahallesi, Gelincik Yolu Sk. No:1, 57000 Sinop/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Otel 117
(0368) 210 01 17
Kurtuluş Cad. No:8, Camikebir Mahallesi, Tersane Mevkii, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Turhan Pansiyon
(0368) 261 67 77
Ada Mahallesi, Yakamoz Sk. No:93, 57000 Korucuk Köyü/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Yasar Apart
0532 283 89 12
Korucuk Koyu Sariguzel Mah. No:67 - 1, 57000 Sinop/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

North Star Hotel
(0368) 718 47 47
Köşk Mahallesi, Köşk Cd. No:9, 57600 Gerze/Sinop, Türkiye

Geruze Otel
(0368) 718 13 39
Cumhuriyet Mah., Tekneoğlu Cad. Özlem Sok. No:1 D:1, 57600 Gerze/Sinop, Türkiye

Otel 57
(0368) 261 08 28
Meydankapı Mahallesi, Kurtuluş Cd. No:29, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Sinop Müzeler

Tarihî Sinop Cezaevi
(0368) 261 30 23
Kaleyazısı Mahallesi, Cumhuriyet Cad., 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Etnoğrafya Müzesi

Yeni Mahallesi, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Etnoğrafya Müzesi
(0368) 260 23 07
Yeni Mahallesi, Kemalettin Sami Cd. No:7, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Sinop Arkeoloji Müzesi

Kefevi Mahallesi, Hakimiyet Cd. No:5, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Diyojen Heykeli

Kaleyazısı Mahallesi, Fatih Cd. No:2, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Ahmet Muhip Dranas İlk Evi

Unnamed Road, 57800 Karaoğlu Köyü/Erfelek/Sinop, Türkiye

Ahmet Muhip Dıranas Gizemli İlk Evi

57800 Karaoğlu Köyü/Erfelek/Sinop, Türkiye

Molla Mehmet
0553 804 91 21
saraçlı mahallesi gerze - SİNOP, 57600 Pirahmet Köyü/Gerze/Sinop, Türkiye

Sinop Arkiyoloji Müzesi

Kefevi Mahallesi, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Tarihî Sinop Cezaevi
(0368) 261 30 23
Kaleyazısı Mahallesi, Cumhuriyet Cad., 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Etnoğrafya Müzesi

Yeni Mahallesi, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Etnoğrafya Müzesi
(0368) 260 23 07
Yeni Mahallesi, Kemalettin Sami Cd. No:7, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Sinop Arkeoloji Müzesi

Kefevi Mahallesi, Hakimiyet Cd. No:5, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Diyojen Heykeli

Kaleyazısı Mahallesi, Fatih Cd. No:2, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Ahmet Muhip Dranas İlk Evi

Unnamed Road, 57800 Karaoğlu Köyü/Erfelek/Sinop, Türkiye

Ahmet Muhip Dıranas Gizemli İlk Evi

57800 Karaoğlu Köyü/Erfelek/Sinop, Türkiye

Molla Mehmet
0553 804 91 21
saraçlı mahallesi gerze - SİNOP, 57600 Pirahmet Köyü/Gerze/Sinop, Türkiye

Sinop Arkiyoloji Müzesi

Kefevi Mahallesi, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Sinop Seyahat Acentesi

Metro
(0368) 511 34 10
Merkez Mahallesi, Ahmet Muhip Dıranaz Cd. No:17, 57800 Erfelek/Sinop, Türkiye

Sinop Pansiyon
0543 334 03 93
Dibekli Köyü Akliman Mevkii Akasya Sitesi, 57000 Dibekli Köyü/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Sinop Birlik Genel Müdürlük
(0368) 271 57 00
otogarı belediye garajı no:62, 57000 Korucuk Köyü/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Sinop Deniz Manzaralı Günlük Eşyalı Ev
0541 382 31 85
Kaleyazısı Mahallesi, Barbaros Cd., 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Akliman Mesire Ve Piknik Alanı
(0368) 287 60 30
Sinop-Akliman Yolu, 57000 Dibekli Köyü/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Hedef Yacht
0533 629 63 00
57000 Ordu Köyü/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Sinop Paşa Pansiyon
(0368) 261 67 49
Ada Mah, Yakamoz Sk., 57000 Merkez/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Np Turizm
0533 672 02 15
Yeni Mahallesi, Gazi Cd. No:2 D:No:15, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Fiyord Tour
(0368) 260 47 01
Kale Yazısı Mah., Merkez, Sakarya Cd No:64, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Ets Tur
444 0 387
Kaleyazısı Mahallesi, Batur Cd., 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Sinop Bektasaga Göleti Parkyıldız Tesisleri
0543 368 46 57
57000 Bektaşağa Köyü/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Thy Satış Noktası Sinope Tur

Meydankapı Mahallesi, Atatürk Cd., 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Türkay Turizm

Meydankapı Mahallesi, Fetihbaba Sk., 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Deniz Kızı 57
0543 305 57 67
Camikebir Mahallesi, Bülent Ecevit Cd., 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Kuzey Yıldızı Gezi Teknesi
0544 281 53 18
Camikebir Mahallesi, Bülent Ecevit Cd., 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Rota Maritime Agency
(0368) 261 88 74
Kapanyeri Sokak, Camikebir Mahallesi, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Sinop Gezi Teknesi Deniz Yıldızı 57
0542 395 54 98
Camikebir Mah. Bülent Ecevit Caddesi, Camikebir Mahallesi, 57000 Merkez/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Deniz Kızı 57 Gezi Teknesi
0543 305 57 67
Aşıklar caddesi SİNOP, Yeni Mahallesi, 57000 Sinop merkez/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Acun Turizm

Gelincik Mahallesi, Stad Yolu, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Sinop Transfer
0541 629 00 26
Sinop Otogarı, 57000 Korucuk Köyü/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Metro
(0368) 511 34 10
Merkez Mahallesi, Ahmet Muhip Dıranaz Cd. No:17, 57800 Erfelek/Sinop, Türkiye

Sinop Pansiyon
0543 334 03 93
Dibekli Köyü Akliman Mevkii Akasya Sitesi, 57000 Dibekli Köyü/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Sinop Birlik Genel Müdürlük
(0368) 271 57 00
otogarı belediye garajı no:62, 57000 Korucuk Köyü/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Sinop Deniz Manzaralı Günlük Eşyalı Ev
0541 382 31 85
Kaleyazısı Mahallesi, Barbaros Cd., 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Akliman Mesire Ve Piknik Alanı
(0368) 287 60 30
Sinop-Akliman Yolu, 57000 Dibekli Köyü/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Hedef Yacht
0533 629 63 00
57000 Ordu Köyü/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Sinop Paşa Pansiyon
(0368) 261 67 49
Ada Mah, Yakamoz Sk., 57000 Merkez/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Np Turizm
0533 672 02 15
Yeni Mahallesi, Gazi Cd. No:2 D:No:15, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Fiyord Tour
(0368) 260 47 01
Kale Yazısı Mah., Merkez, Sakarya Cd No:64, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Ets Tur
444 0 387
Kaleyazısı Mahallesi, Batur Cd., 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Sinop Bektasaga Göleti Parkyıldız Tesisleri
0543 368 46 57
57000 Bektaşağa Köyü/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Thy Satış Noktası Sinope Tur

Meydankapı Mahallesi, Atatürk Cd., 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Türkay Turizm

Meydankapı Mahallesi, Fetihbaba Sk., 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Deniz Kızı 57
0543 305 57 67
Camikebir Mahallesi, Bülent Ecevit Cd., 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Kuzey Yıldızı Gezi Teknesi
0544 281 53 18
Camikebir Mahallesi, Bülent Ecevit Cd., 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Rota Maritime Agency
(0368) 261 88 74
Kapanyeri Sokak, Camikebir Mahallesi, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Sinop Gezi Teknesi Deniz Yıldızı 57
0542 395 54 98
Camikebir Mah. Bülent Ecevit Caddesi, Camikebir Mahallesi, 57000 Merkez/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Deniz Kızı 57 Gezi Teknesi
0543 305 57 67
Aşıklar caddesi SİNOP, Yeni Mahallesi, 57000 Sinop merkez/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Acun Turizm

Gelincik Mahallesi, Stad Yolu, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Sinop Transfer
0541 629 00 26
Sinop Otogarı, 57000 Korucuk Köyü/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Sinop Yeme - İçme Yerleri

Zinos Hotel
(0368) 260 56 00
Ada Mah .Enver Bahadır yolu Karakum Mevkii No:69, Ada Mahallesi, 57000 merkez/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Diyarbakır Sofrası
(0368) 260 08 33
Meydankapı Mahallesi, Kıbrıs Cd. No:7, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Roda Döner
(0368) 260 01 02
Yeni Mahallesi, Atatürk Cd. No:5, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Sinop Ayışığı Apart Otel
0542 606 34 57
Gelincik Mah. Kamp Yolu Sok. No: 21, Gelincik Mahallesi, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Teyze'nin Yeri Mantı Salonu
(0368) 261 73 68
Yeni mahalle, Gazi Cd., 57000 Merkez/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Saray Restoran
(0368) 261 17 29
Camikebir Mahallesi, Bülent Ecevit Cd. 5/A, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Sahil Cafe
(0368) 260 02 20
Rıza Nur Kütüphanesi bahçesi, Yeni Mahallesi, sinop, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Dolunay Pastanesi
(0368) 261 86 88
Camikebir Mahallesi, İskele Cd. No:2, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Gerze Otel
(0368) 718 15 40
Çarşı mah. no:50 gerze, Çarşı Mahallesi, Menderes Sk., 57600 Gerze/Sinop, Türkiye

Lakerda Restaurant
(0368) 260 56 00
Camikebir Mahallesi, Enver Bahadır Yolu Zinos Country Hotel No:71, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Okyanus Balıkevi&Mevsim Balıkçılık
(0368) 261 39 50
Camikebir Mahallesi, Kurtuluş Cd., 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Pruva Restaurant
(0368) 260 54 44
Camikebir Mahallesi, Enver Bahadır Cad. Vira Otel No:18, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Adıyaman Çiğ Köfte Evi. 0368 2606166 05448471193
(0368) 260 61 66
1, Camikebir Mahallesi, Atatürk Cd., 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Lila Cafe Bistro
(0368) 718 22 22
Sahil Caddesi No:8, Köşk Mahallesi, 57600 Gerze/Sinop, Türkiye

Osmanlı Sofrası (Hüseyin Usta)
(0368) 261 09 05
Meydankapı Mahallesi, Sakarya Cd. No:6, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Antep Sofrası
(0368) 260 06 06
Yeni Mahallesi, Atatürk Cd. No:3, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Roff Restaurant
(0368) 260 28 08
Yeni Mahallesi, Ordu Yolu/tepe Sok. Tepe Otel No:1, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Diyojen Restoran
(0368) 261 88 22
Hotel Diyojen, 57000 Korucuk Köyü/Sinop Merkez/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Yörem Sofrasi

Yeni Mahallesi, Gazi Cd. No:9, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Çiğköfteci Ahmet Aybak
0537 847 86 36
Çarşı Mah.iskele Mevki No:2/b, Sinop Merkez, Sinop, Yeni Mahallesi, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Zinos Hotel
(0368) 260 56 00
Ada Mah .Enver Bahadır yolu Karakum Mevkii No:69, Ada Mahallesi, 57000 merkez/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Diyarbakır Sofrası
(0368) 260 08 33
Meydankapı Mahallesi, Kıbrıs Cd. No:7, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Roda Döner
(0368) 260 01 02
Yeni Mahallesi, Atatürk Cd. No:5, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Sinop Ayışığı Apart Otel
0542 606 34 57
Gelincik Mah. Kamp Yolu Sok. No: 21, Gelincik Mahallesi, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Teyze'nin Yeri Mantı Salonu
(0368) 261 73 68
Yeni mahalle, Gazi Cd., 57000 Merkez/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Saray Restoran
(0368) 261 17 29
Camikebir Mahallesi, Bülent Ecevit Cd. 5/A, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Sahil Cafe
(0368) 260 02 20
Rıza Nur Kütüphanesi bahçesi, Yeni Mahallesi, sinop, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Dolunay Pastanesi
(0368) 261 86 88
Camikebir Mahallesi, İskele Cd. No:2, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Gerze Otel
(0368) 718 15 40
Çarşı mah. no:50 gerze, Çarşı Mahallesi, Menderes Sk., 57600 Gerze/Sinop, Türkiye

Lakerda Restaurant
(0368) 260 56 00
Camikebir Mahallesi, Enver Bahadır Yolu Zinos Country Hotel No:71, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Okyanus Balıkevi&Mevsim Balıkçılık
(0368) 261 39 50
Camikebir Mahallesi, Kurtuluş Cd., 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Pruva Restaurant
(0368) 260 54 44
Camikebir Mahallesi, Enver Bahadır Cad. Vira Otel No:18, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Adıyaman Çiğ Köfte Evi. 0368 2606166 05448471193
(0368) 260 61 66
1, Camikebir Mahallesi, Atatürk Cd., 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Lila Cafe Bistro
(0368) 718 22 22
Sahil Caddesi No:8, Köşk Mahallesi, 57600 Gerze/Sinop, Türkiye

Osmanlı Sofrası (Hüseyin Usta)
(0368) 261 09 05
Meydankapı Mahallesi, Sakarya Cd. No:6, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Antep Sofrası
(0368) 260 06 06
Yeni Mahallesi, Atatürk Cd. No:3, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Roff Restaurant
(0368) 260 28 08
Yeni Mahallesi, Ordu Yolu/tepe Sok. Tepe Otel No:1, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Diyojen Restoran
(0368) 261 88 22
Hotel Diyojen, 57000 Korucuk Köyü/Sinop Merkez/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Yörem Sofrasi

Yeni Mahallesi, Gazi Cd. No:9, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Çiğköfteci Ahmet Aybak
0537 847 86 36
Çarşı Mah.iskele Mevki No:2/b, Sinop Merkez, Sinop, Yeni Mahallesi, 57000 Sinop Merkez/Sinop, Türkiye