Şırnak Genel Tanıtım

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesine sınırı olan Şırnak; Siirt, Mardin, Van, Hakkari, Irak ve Suriye ile komşudur. Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'ne giren şehrin tarihi Nuh Tufanı öncesine dayanır. Ağırlıklı olarak Kürt ve Süryanilerden oluşan bölge halkı; madencilik, hayvancılık, esnaflık ve sınır ticareti ile geçimini sağlar. Bölgede hakim olan iklim şartlarının zorluğu ve arazinin dağlık oluşu yerleşim alanlarının birbirinden uzak ve dağınık olmasının sebebidir. Arkeolojik çalışmalarının çok az sayıda kalması şehrin tarihçesi hakkında yeterli bilgiye ulaşmak için yeterli değildir.

Yağışın kışın kar ve bahar aylarında da yağmur olarak düştüğü Şırnak'ta yıl boyunca ortalama sıcaklık değeri 20 derecedir. Alan açısından zengin olmasına karşılık orman açısından son derece fakir kalan ilimiz, sahip olduğu ağaç türleriyle yakacak ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlar. İl sınırları içerisinde Milli Park veya Tabiat Koruma Alanı bulunmadığı için fauna hakkında detaylı çalışmalar yapılamamaktadır. Uludere, Silopi, Beytüşşebap, İdil ve Cizre en önemli ilçeler arasında sayılabilir.

Hava, kara ve demiryolu ile bölgeye ulaşım sağlanabilir. Şerafettin Elçi Havalimanı'nın şehir merkezine uzaklığı 65 km'dir. Haftanın her günü bölgeye uçuş hizmeti verilir. Demiryolunu kullanarak şehre gelmek isteyenler için en yakın gar 147 km mesafedeki Siirt garıdır. Ankara'dan hareket eden Güney Kurtalan Ekspresi Pazar günleri hariç seferlerine devam eder. Ülkemizin her yerinden Şırnak'a karayolu ile ulaşım sağlanabilir. İstanbul'a 1.663 km ve Ankara'ya 1.176 km mesafede kalan ilde şehirlerarası otobüs terminali hizmet vermektedir.

Şırnak Hava Durumu
Sıcak
Sıcak 35 oC En Düşük Sıcaklık: 25°C En yüksek Nem: 37% En düşük Nem: 15% Rüzgar hızı: 12 km/s
Şırnak Namaz Vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:31 05:53 12:20 15:51 18:37 19:53

Şırnak Otobüs Bileti

Varışı Şırnak Otobüs Biletleri
Nereden? Kalkış Yolculuk Süresi Otobüs Detayı Firma Fiyat
Ankara 08.08.2020 23:30 22:30 TR15, Travego 15 SHD ,2+2 Cizre Nuh İtimat 200 TL Bilet Al
Adana 08.08.2020 23:29 11:30 1+2Y, YENİ AİLE HİJYEN 46 KİŞİLİK ,2+1 Star Mardin Turizm 130 TL Bilet Al
Ankara 08.08.2020 23:00 19:30 HİJ4, ÇİFTLİ KOLTUKLAR AİLELER İÇİN ,2+1 Mardin Seyahat 250 TL Bilet Al
Adana 08.08.2020 21:59 10:00 TR15, Travego 15 SHD ,2+2 Cizre Nuh İtimat 118 TL Bilet Al
Ankara 08.08.2020 20:30 22:30 TR50, Mercedes Tourismo ,2+2 Cizre Nuh İtimat 200 TL Bilet Al
Ankara 08.08.2020 20:00 19:30 2020, 2+1 Mardin Seyahat 250 TL Bilet Al
Ankara 08.08.2020 19:58 19:30 TR15, Travego 15 SHD ,2+2 Star Mardin Turizm 100 TL Bilet Al
Antalya 08.08.2020 19:30 19:00 1+1, 1+1 Cizre Nuh İtimat 150 TL Bilet Al
Kalkışı Şırnak Otobüs Biletleri
Nereye? Kalkış Yolculuk Süresi Otobüs Detayı Firma Fiyat

Şırnak Otobüs Firmaları

Şırnak Tarihi, Kültürel ve Gezilecek Yerler

Finik Ören Yeri Ve Kalesi

 Katip Çelebi’nin 17. yüzyılda yazdığı “Seyahatname” ve tarihi rivayetlere göre ismini Tufandan sonra oraya yerleşen Nuh’tan aldığı söylenen, eşsiz coğrafyası, görkemli ve heybetli dağları ile Mezopotamya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Şırnak, geçmişin izlerini kendisinde taşıyan tarihi değerler ile de daha fazla zenginleşmektedir. Milattan Önce 4000 yılından kalma olan ören yeri Şırnak’ın Cizre ilçesindedir. Tarihi Ören yerinde saraylar, kervansaraylar, mağaralara oyularak yapılmış evler ve kadın, erkek kabartmaları görülmektedir.

Cizre Ulu Cami

Eski bir kiliseden Hz Ömer zamanında 639 yılında dönüştürülmüş olan caminin minaresi 1156 yılında döt köşe olarak yapılmıştır. Değirmen taşına bene büyük taşlar ve sütunlardan yapılmış olan bu caminin kapılarında kur an-ı Kerim Ayet ve sureleri yer almaktadır. Bu camideki en önemli eserlerden birisi de Ejderli Kapı Tokmağı’dır Selçuklular dönemine ait olan ve şuan İstanbul’da Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde serilenen bu kapı tokmağı hem tarihi hem de motifleri nedeni ile dünyaca bilinen bir üne ev sahiptir.

Nuh Peygamber Türbesi

950 yıl yaşadığı söylenen Nuh. Kur’an ve çeşitli tarihçilere göre tufandan sonra Nuh Peygamber’in gemisinin Cudi Dağı’na oturmuş olduğu ve yerleşim için tufan sonrası bu bölge seçtiği söylenir, bu yüzden Şırnak kalesi gemi şeklinde inşa edilmiştir. Nuh Peygamber’in mezarının da bulunduğu Dağkapı mahallesinde bulunan türbesi yerli ve yabancı birçok insan tarafından merakla ziyaret edilmektedir.

Kasrik Ören Yeri

Guti’ler döneminde Sazirka adıyla anılan ören yeri bir boğazın içinde yer almaktadır. Arkeolojik ve Etnografik eserlerin bulunduğu bu yerleşmede su bentleri, köprüler ve şehir kalıntıları bulunmaktadır. Boğaz şeklinde oluşundan ılıman bir iklime sahip olan bölge çeşitli medeniyetler ve özellikle  Cizre ve Finik Beyleri tarafından yazlık olarak kullanılmıştır.

Kırmızı Medrese

İnşa edildiği tuğlaların renklerinden dolayı kırmızı medrese olarak adlandırılan medrese Dag kapı mahallesinde bulunmakta olup, sur kalıntılarının üzerine inşa edilmiştir. Cizre Beyliği tarafından Cizre’nin geri alınmasından sonra 15.yy’da yaptırılmış olduğu bilinip, kesin bir yapılış tarihi olmayan medrese, içerisinde: külliye, yemekhane, dershane, avlu, mezarlar ve Mela Ahmedi Ciziri’nin türbesi bulundurmaktadır.

Abdaliye Medresesi (Mir Abdal)

15. yüzyılda Emir Abdal (Abdullah) ibn Abdillah Seyfettin Bohti tarafından yapılan medrese, destanlara konu olmuş ve mitolojide kendisinden çokca bahsedilen Mem u Zin adlı eserde geçen birbirine aşık olup kavuşamayan Mem ve Zîn’in aşkını ve onları engelleyen Bekir karakterinin de yaşandığı yerdir. Tarihi ve kültürel açıdan oldukça önemli olan medrese Mem u Zin türbesi ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Cudi Dağı

Görkemi ve heybeti ile bizi etkileyen ve Şırnak denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan Cudi dağı çok sayıda tarihi hikâye ve destana konu olmakla beraber birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tufandan sora Şırnak iline yerleşen Nuh’un da indiği dağın Cudi dağı olduğu söylenmektedir.

Şırnak Meryem Ana Kilisesi

Şırnak ilinin İdil ilçe merkezinde bulunan Meryem Ana kilisesinin milattan sonra 57 yıllında yapıldığı söylenmektedir. Hıristiyanların ilk yaydıkları zamanda inşa edilmiş olan kilise şehirde de birçok Süryani aile bulunması nedeni ile sonradan bir çan kalesi eklenmiş olup Süryani ve Ortodoks cemaatine aittir.

Hista Kaplıcaları

Şırnak’ın Güçlükonak ilçesinde Dicle nehrinin kıyısında bulunan ve Belkısana diye de adlandırılan kaplıcanın suyu görkemli bir doğa harikasını gözler önüne seriyor. Bir kaya yarığından gelen 60 dere olan su 15 metre yükseklikten akmaktadır. Akan suyun Kükürtlü sodyum ve kalsiyum sülfatlı sular grubundan olması hastalıklar için doğal ve en sağlıklı ilaç görevi gördüğü için büyük ilgi odağı olmaktadır.

Yasef Köprüsü

Bazıbda köprüsü de denilen ama günümüzde Cizre Köprüsü olarak da anılan Yafes köprüsü, 1159 senesi Selçuklu döneminde Kubettin Mevduthan tarafından yaptırılmıştır. Mühendislik açısından ve mimari açıdan değerli olan köprü üzerinde 12 adet burç üzerinde 8 gezegen kabartması bulunur. Dicle nehrinin akış yönüne bağlı olarak değişiklik gösteren köprü şuan su akışı ile beraber Suriye tarafında kalmıştır.

Şırnak Tarihçe

Tarihi açıdan çok eski bir geçmişi bulunan Şırnak’ın tarihinin Nuh Tufanı öncesinde dayandığı bilinmektedir ve bu bilgiye 17.yy’da Katip Çelebi tarafından yazılan Seyahatnamede yer verilmiştir. Bu bilgilere göre Cizre’nin tufandan sonra ikinci kez inşa edilmesi ve kızgın sıcaklıklardan korunması için, yaylak ve yazlık alan olarak Şırnak inşa edilmiştir. İlk zamanlarda Şerneh ismini alan Şırnak, sonradan günümüzdeki adını almış ve birçok tarihi devletin başkenti olarak kullanılmıştır. Birçok uygarlığın barındığı Şırnak’ta, tarihi anlamda önemli kalıntılara da rastlamak mümkündür.

Osmanlı Devleti döneminde köy olarak bilinen Şırnak, 1927 yılı itibari ile Siirt kentine bağlı bir ilçe olmuş ve sonrasında 1990 yılında il olarak günümüzde de varlığını devam ettirmektedir. Şırnak’ın topraklarında birçok uygarlık kurulduğu için buğdayın ilk kez kullanıldığı, tekerleğin ve yazının da bulunarak kullanıldığı medeniyetleri de içerisinde barındırmıştır.

19 800 yıllık köklü bir tarihi bulunan Tufan olayı, Şırnak kentinin sınırları içerisinde yer alan Cudi dağında noktalanmıştır ve buna bağlı olarak da dünyadaki bütün insanların ikinci beşikleri Cizre ile Şırnak olmaktadır. Hz. Nuh Peygamber ( SAV )’in türbesinin Cizre’de olması ve Cizre’deki surların gemi şekline benzemesi bu düşünceyi destekleyen ve doğrulayan gelişmelerdir.

Tarihte çoğu önemli devletin başkentini topraklarında barındırmış olan Şırnak’ın Cizre ilçesinde, Birinci Babil Devletinin başkenti olan Babil yani Kebeli Köyü topraklarına rastlanmaktadır. Bu kadar çok uygarlığın görülmesi de tarihi alanların gelişmesini sağlar.

Şırnak İklim ve Bitki Örtüsü

Hem Doğu Anadolu hem de Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde toprakları bulunan Şırnak, hayat şartlarını zorlaştıran bir iklime sahip olan kentlerden biridir. Doğu Anadolu Bölgesinde görülen iklimin, birbirine karşı olan iki hava kütlesinden kaynaklanan bu durum, özellikle kış dönemlerinde Şırnak’ı olumsuz olarak etkilemektedir.

Sibirya ile İskandinavya üzerinden gelen soğuk ve kuru hava kütlesi, Kasım ile Mayıs dönemlerinde etki alanını genişletir ve Şırnak’ta dâhil olmak üzere Doğu Anadolu Bölgesini zorlu kış şartlarına hazırlar. Şırnak’ın Doğu Anadolu bölümünde kalan topraklarında kış mevsimi çok sert geçmekte olup, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin sınırına kadar kar yağışı görülür. Karlı, donlu ve sisli olan gün sayısı, Güneydoğu Anadolu tarafında Doğu Anadolu tarafına göre daha azdır.

Şırnak’ın Güneydoğu Anadolu tarafında kış mevsimi çok daha ılık geçerken, yaz dönemlerinde de çok fazla sıcak görülür. Kış mevsiminde kuzey bölümlerden gelen soğuk hava ile güney bölümlerden gelen ılık havalar karşılaşır ve bu hava yoğunluğunda az olan yukarı çıkarak hem yağış hem de sis oluşumuna neden olur. İlkbahar dönemlerinde ise havanın hızlı bir şekilde ısınması ve yükselmesi nedeni ile özellikle de Mayıs döneminde dolu tipinde yağışların görülmesine neden olur.

Şırnak’ın bitki örtüsü, yaşanan zor hava şartları ve coğrafi özellikleri nedeni ile fakirdir ve genelde step görünümüne sahiptir. Buna bağlı olarak, dağlık olan alanlarda bozuk meşelikler görülürken yüksek kesimlerde ardıçlar görülür.

Şırnak Coğrafya

37 – 31 kuzey enlemleri ile 42 28 doğu boylamları arasında yer alan Şırnak, 7, 172 km2 yüzölçümüne sahiptir. Ortalama olarak 1, 400 metre rakıma sahip olan Şırnak, deniz seviyesinden çok yüksekte yer almaktadır. Şırnak’ın topraklarının batı kısımları, yüzölçümü toplamının 3 / 4’ünü oluşturan ve Güneydoğu Anadolu’da bulunan Dicle Bölümünde yer alırken, geri kalan 1 / 4’lük kısmı ise Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır.

Kentin batısında Mardin, kuzey kesimlerinde Siirt, güney kesimlerinde Irak ile Suriye ve kuzeydoğu kesimlerinde Hakkâri kenti bulunmaktadır. Şırnak’ın batı ve güney kesimlerinde bulunan bazı düzlükler dışında geneli akarsular tarafından yarılmış olan platolar ile kaplıdır.

Suriye ile Irak sınırına çok yakın olan bölümler haricinde, Şırnak’ın büyük bir bölümü dağlar ile kaplı olup bu dağlık alanlarda gür bitki örtüleri yoktur.

Vadi kısımlarından başlayan ve 2000 metre yüksekliğe kadar uzanan kısımlarda bazı yerlerde meşe ağaçlarına rastlanır. 2000 metre kuşağından sonra ise otsu bitkiler ile bodur ağaçlı ormanlara rastlanır ve son olarak 3000 metre kuşağından sonra ise karlar ile kaplı olan kuşağa rastlanır. Bu alanlarda doğal yapı nedeni ile birçok sayıda yabani hayvanlara da rastlanmaktadır.

Şırnak’ın ilçelerinde iklim farklılıkları görülmekte olup, yüksek kesimlerde Doğu Anadolu’nun has sert iklimi görülürken, diğer yerlerde karasal iklim görülmektedir. Türkiye’nin her yerinden Şırnak’a karayolu ile kolay bir şekilde ulaşmak ta mümkündür.

Şırnak Turizm

Sahip olduğu kültürel kaynakları, zengin tarihi ve doğal güzellikleri ile turizm açısından önemli bir yere sahip olan Şırnak, cazibe merkezlerinden biri olarak bilinmektedir. Şırnak’ta turizm alanında çok fazla gelişme görülmemekte olup, rekreasyon ve turizm tesisleri de hem nitelik hem de nicelik anlamında istenen düzeyde gelime gösterememiştir.

Şırnak kentinin genelinde tarihi alanlar, doğal güzellikler ve turistik değer taşıyan diğer yerler bulunsa da, kentin yeterli düzeyde altyapısının olmaması ve gerekli turizm yatırımlarının yapılmaması nedeni ile bu alanlar yeteri kadar değerlendirilememiştir. Kentin turizm alanlarının başında yer alan Cudi Dağında, Nuh tufanı sonrasında Hz. Nuh ( SAV )’in gemisinin olduğuna inanılmaktadır ve Hz. Nuh ( SAV )’in gemisine ait olan ve mıt denilen büyük çiviler ile tahta kalıntıları bulunmaktadır.

Şırnak Kasrik beldesinde bulunan ve Gutilerden kalma olan köprü, taşın yontulması ile elde edilen sulama kanalı, ata binmiş adam figürü resmi, Cizre ilçesinde bulunan Hz. Nuh ( SAV ) türbesi, Besta Meryem Kaplıcaları, Mem – u Zin Türbesi, Kırmızı Medrese, Birca Belek Kalesi gibi alanlar, turizm değeri taşıyan önemli yerlerdir. Bununla beraber, Güçlükonak ilçesinde bulunan ve Fenikeliler döneminden kalma olan Finike Kalesi ile popüler Hista Kaplıcaları, Şırnak kentinin önemli turizm alanlarından biridir. Efsanelerin şehri olarak bilinen Şırnak, gezilecek birçok yeri ile turizm alanında hareketlilik yaşanmasını sağlamaktadır. Zamanla yatırımlar arttıkça turizm alanında da gelişmeler yaşanacaktır.

Şırnak Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan yola çıkan bir özel araç E90 karayolunu kullanarak 1.683 km olan mesafeyi yaklaşık olarak 18 saatte alır. Uçak ile yapılacak yolculukta uçuş süresi hava şartlarına bağlı olarak 2 saat 7 dakikada tamamlanır. Şerafettin Elçi Havalimanının şehir merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 65 km ve Cizre'ye 25 km'dir. Havalimanından şehir merkezine toplu taşıma servisleri ve taksi ile kolay ulaşım sağlanabilir. Yılda 500 bin kişiyi ağırlama kapasitesine sahip olan terminal binası yaklaşık olarak 4.000 metrekarelik bir alana yayılmıştır.

Ülkemizin hemen her yerinden karayolu ulaşımının rahatlıkla sağlandığı bölgenin uzak olması sebebiyle maliyet hesaplamasının da doğru yapılması gerekir. Dizel araçla 90 litre ve benzinli araçla 132 litre yakarak şehir merkezine ulaşım sağlanabilir. Bölgeye sefer yapan ve en çok tercih edilen otobüs firmaları arasında; Dilmenler Turizm, Özlem Cizre Nuh, Martur ve Mardin Seyahat sayılabilir. Demir ağlarla örülü olan Anadolu topraklarında 75 yıldır seferlerine kesintisiz olarak devam eden Kurtalan Ekspresi, 70'ten fazla durağa uğrar. Ankara'dan kalkan tren seferini yaklaşık olarak 23 saatte tamamlar.

Yataklı, kuşetli, pulman vagonlarının yanı sıra restoran hizmetinin de verildiği tren seferleri haftanın belli günlerinden Ankara ile karşılıklı olarak düzenlenir. Üniversite öğrencilerinin tercih ettiği bu ulaşım şekli yol boyunca Anadolu topraklarının sahip olduğu kültür mozaiğini keşfetmek isteyenlere büyülü bir imkan sunar. Bölge insanını yakından tanımak ve günlük yaşam şekilleri hakkında fikir edinmek isteyenler ulaşım tercihlerini demiryolundan yana kullanabilirler.

Şırnak Ekonomi

Topraklarının bir bölümü Doğu Anadolu’da, bir bölümü de Güneydoğu Anadolu’da bulunan Şırnak ilinin ekonomisi hem tarım hem de ticarete dayanmaktadır. Kırsal alanlarda temel geçim kaynağı hayvancılık iken, yaylacılık yöntemi ile daha çok küçükbaş hayvan yetiştirilmektedir. Bu sayede peynir, tereyağı, kıl, yün ve tiftik gibi hayvan ürünleri elde edilerek ticari anlamda canlılık yaşanır.

Şırnak’ın coğrafi yapısı uygun olmadığı için ekilebilecek alan da azdır ve yetiştirilmekte olan tarım ürünlerinin miktarı bu nedenle düşüktür. Bu anlamda yetiştirilen temel ürünler arasında mercimek, buğday, arpa, pamuk ve üzüm yer almaktadır. Kentte görülen hayvancılığa bağlı olarak da halı, kilim, heybe ve şal dokumacılığı gelişmiş olup, Şırnak şalı meşhur hale gelmiştir. Ayrıca Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde dokunmakta olan hem yünlü hem de simli halılar, yalnızca Türkiye’de değil tüm dünya genelinde meşhurdur. Şırnak’ın bazı yerlerinde gümüş ve bakır işlemeciliği yapılsa da, sanayi anlamında gelişme sağlanamamıştır.

Şırnak kentinin 7, 158 km2 arazisinin % 24, 8’lik kısmı tarım alanı olarak kullanılmakta olup, kalan alanların bir kısmı mera bir kısmı da ormanlık alanlardan oluşmaktadır. Ayrıca Şırnak’ta yükselti ve iklim nedeni ile tarıma elverişsiz alanlar da oldukça fazladır. Kentte bulunan tarım alanlarının % 12, 8’lik kısmında sulu tarım yapılırken, geri kalan kısmında ise yağmura dayalı olan kuru tarım yapılmaktadır. Kentte iklimin çok sert geçmesi ve yer şekillerinin elverişsiz olması, ekonomiyi de olumsuz etkilemiştir.