Sıkça Sorulan Sorular

Aynı anda satın aldığınız tüm biletler tek PNR numarasına bağlı olduğu için tek tek iptal edilmesi mümkün değildir. Tüm biletlerin iptal edilip, seyahate devam edece olan yolcuların biletlerinin tekrar satın alınması gerekmektedir.

Satın alınan otobüs biletlerinde ilgili seferin ya da koltuk numarasının değiştirilmesi mümkün değildir. Almış olduğunuz bileti iptal edip yapmak istediğiniz değişiklikleri uygulayarak tekrar yeni bir bilet satın alabilirsiniz.

Bilet iptalinde bir hatayla karşılaşmanız durumunda destek@biletler.com e-posta adresimiz ya da 0505 999 0 111 numaralı WhatsApp Destek Hattımız üzerinden bilet bilgilerinizi yazarak destek talebinde bulunabilirsiniz

İptal ettiğiniz biletlerinizin iade işlemlerini bankanıza anında bildiriyoruz. Banka prosedürleri gereği iade işlemlerinin tamamlanması kredi kartları için 7 iş gününü, banka kartları için 15 iş gününü bulabilmektedir. Daha uzun sürmesi halinde bankanızla görüşebilirsiniz.

İptal edilen bilet iadelerinin hesaba yansıması bankalara göre farklılık göstermektedir. Bu süre kredi kartları için 7 iş gününü, banka kartları için 15 iş gününü bulabilmektedir. Aynı gün sonu içerisinde yapılan satış ve iptal işlemlerinde bankalar bakiyeyi belli bir süre provizyonda bekletmekte ve daha sonra işlemi provizyondan silmektedirler. Bu tarz durumlarda hesapta hem çekim işlemi hem de iade işlemi görünmeyecektir.

Biletler.com internet sitemizden Pegasus, Türk Hava Yolları, Anadolujet veya Sunexpress uçak bileti satın aldıysanız ve biletin iptalini gerçekleştirmek istiyorsanız Bilet Sorgulama & İptal sayfasından bilet alımı sonrası telefonunuza ve e-posta adresinize gönderilen PNR numarası ve yolcu soyadı bilgilerinizi girerek biletinizi görüntüleyin. ‘Bileti İptal Et’ butonu ile biletin iptali ve işlem yapılan hesaba iadesi yapılır. 

Aynı gün içerisindeki seferlere ait uçak bileti iptalleri ve çoklu yolcu uçak biletlerinde yolculardan sadece bir yada bir kaçı için bilet iptali yapmak istiyorsanız, destek@biletler.com e-posta adresimiz ya da 0505 999 0 111 numaralı WhatsApp Destek Hattımız üzerinden bilet bilgilerinizi yazarak destek talebinde bulunabilirsiniz.

Biletler.com internet sitemizden otobüs bileti satın aldıysanız, Bilet Sorgulama & İptal sayfasından bilet alımı sonrası telefonunuza ve e-posta adresinize gönderilen PNR numarası ve yolcu soyadı bilgilerinizi girerek biletinizi görüntüleyin. ‘Bileti İptal Et’ butonu ile biletin iptali ve işlem yapılan hesaba iadesi yapılır. Metro Turizm bilet iptali için 0850 222 34 55 numaralı Metro Turizm Çağrı Merkezinden işlem yaptırmanız gerekmektedir.

PNR (Pessenger Name Record), “Yolcu İsim Kaydı” demektir. Uçuş bilgilerine ulaşmanın en kısa yoludur. PNR ile Biletler.com'dan satın alınmış bütün biletlerin içeriğine ulaşabilirsiniz.

Nüfus Cüzdanı, Ehliyet, Orijinal Nüfus Kayıt Örneği, Pasaport, Evlilik Cüzdanı, Yeni Doğmuş bebekler için Hastane Doğum Raporu/Doğum Belgesi.

Çocuk yolcu kavramı, 2 yaşını doldurmuş fakat 12 yaşından gün almamış (12 yaşını doldurmamış) kişiler için kabul edilir. Ayrıca, 2-6 yaş arası (2 yaşını doldurmuş, 7 yaşından gün almamış) yolcular anne ve babaları veya kanuni temsilcisi ile uçuşa kabul edilirler. 7-12 yaş arası (7 yaşını bitirmiş, 12 yaşından gün almamış) çocuk yolcular ise, havalimanında anne ve babaları veya kanuni temsilcileri tarafından doldurulacak “yetki belgesi formu” ile uçuşa kabul edilirler.

Kanun gereğince; 15 yaşını doldurmuş her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının nüfus cüzdanında fotoğraf olması zorunludur. Nüfus cüzdanında fotoğraf olmayan 15 yaşından büyük yolcular uçuşa katılamazlar. 

Bebekler, 7 gününü doldurduktan sonra uçuşa katılabilirler. Bebek yolculara ayrıca koltuk verilmez; ebeveynlerin kucağında uçuşa katılabilirler.

Havalimanında öğrenci kimliğini ibraz etmek koşuluyla; 13 yaşını doldurmuş, 24 yaşını doldurmamış yolcular öğrenci indirimi sunan firmaların indirimli tarifelerinden yararlanabilirler. Yaş aralığı firmalara göre farklılık gösterebilir.

Kedi, köpek ve kuş evcil hayvan tanımına girer. Evcil hayvan taşınacağı bilgisi önceden havayolu firmalarına bildirilmelidir. Evcil hayvanlar, yolculara ait olan 55x40x20 CM ölçülerindeki kutularda kabin içinde taşınabilirler. Yolcular; evcil hayvanının kimliğini, sağlık belgesini ve aşı kağıdını yanında bulundurmalıdırlar. Evcil hayvanın toplam ağırlığı kafes dahil 5 KG'nin üstünde olmamalıdır. Evcil hayvanın taşıma ücreti havalimanında ödenir.

Havayolu firması kendi bağlantısını vermişse; bagaj ilk kalkış noktasından teslim edilir ve son varış noktasında alınır. Aktarmalı uçuş için aktarılan havalimanında check-in yapılmasına gerek yoktur. Aktarma noktasında bir uçaktan inip diğerine binilmesi yeterlidir.

İptal edilen biletlerin havayolu firmasından yolcu hesabına geçiş süresi banka prosedürleri gereği 7 ile 10 iş günüdür.

Transit vize, bir ülkeye seyahatiniz öncesinde başka bir ülkede duraklama yapmanız gerekiyorsa, duraklama yapacağınız ülke için almanız gerekli olan vizedir. Transit vize uygulaması ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Bazı ülkeler, havaalanından çıkmadığınız sürece transit vize zorunluluğu getirmezken, bazı ülkeler de birkaç güne kadar olan duraklamalarda vize uygulamasında bulunmaz.

Havayolu firması, operasyonel nedenlerden dolayı sefer iptali ve sefer saati değişikliği yapma hakkına sahiptir. Ancak bu gibi durumlarda yolcuya biletini cezasız iade alma veya değiştirme hakkı vererek durumu telafi eder. Yolcular kendilerine tanınan bu işlemleri bir defaya mahsus yapabilirler. Yolcunun cezasız değişiklik yapacağı gün, havayolu şirketinin belirleyeceği günler arasında olmak zorundadır.