Tunceli Genel Tanıtım

Doğu Anadolu bölgesinin Yukarı Fırat bölümünde yer alan Tunceli, Toros dağlarının uzantıları kapsamında doğu batı şeklinde paralel olarak uzanmış bir şehirdir. Şehrin %70 kadarı dağlardan oluşurken, % 25 kadar plato ve geri kalan %5’lik kısım ise ovalardan meydana gelmektedir. Karasal iklimin etkisi altında yaz ayları sıcak ve kurak, kışları ise oldukça sert bir kış eşliğinde geçmektedir. 1968-70 yılları arasında gerçekleştirilen arkeolojik kazılar kapsamında şehrin tarihinin M.Ö. 5000 yılına kadar uzandığı tespit edilmiştir. Özellikle Pulur Höyüğünde yapılan kazı çalışmaları kapsamında antik dönemlere ait olan dibekler, ocaklar ve evler ortaya çıkarılmıştır.

Bu şekilde şehir geçmişten günümüze kadar birçok farklı medeniyet kapsamında önemli mimari yapılara ve kültürel dokulara sahiptir. Yöresel yiyecekleri ile de kültürel bir zenginliğe sahip olan Tunceli, zerefet; sirekurt ve sirepati ile birlikte keşkek gibi daha birçok değişik sebze ve meyveler ile ön plana çıkmaktadır. Ayrıca şehrin büyük bir çoğunluğu tarıma dayalı olarak gelişimini sürdürmeye devam ediyor. Farklı sanayi alanları kapsamında da şehir her geçen gün kendisini geliştiriyor.

Özellikle çok eski dönemlerden bu yana birçok farklı mimari eşya ve süs bulunduğundan dolayı hediyelik dükkanlarda bunlara benzer farklı hediyeler bulmak ve satın almak mümkündür. Diğer yandan şehri karayolları ile rahatlıkla ulaşılırken, en yakın aktarma bölgesi olarak Elazığ hava yolu kullanılmak suretiyle yine şehre basit bir biçimde ulaşılabilir.

Tunceli Hava Durumu
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu 34 oC En Düşük Sıcaklık: 17°C En yüksek Nem: 60% En düşük Nem: 23% Rüzgar hızı: 7 km/s
Tunceli Namaz Vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:40 06:04 12:32 16:03 18:49 20:08

Tunceli Otobüs Bileti

Varışı Tunceli Otobüs Biletleri
Nereden? Kalkış Yolculuk Süresi Otobüs Detayı Firma Fiyat
Ankara 11.08.2020 22:31 12:30 1+1A, 2+1 Tuncelililer 170 TL Bilet Al
Ankara 11.08.2020 19:00 13:00 1+1A, 2+1 Tuncelililer 170 TL Bilet Al
Esenler 11.08.2020 15:21 17:30 1+1A, 2+1 Tuncelililer 180 TL Bilet Al
İstanbul 11.08.2020 15:21 17:30 1+1A, 2+1 Tuncelililer 180 TL Bilet Al
Esenler 11.08.2020 15:01 17:30 1+1A, 2+1 Tuncelililer 180 TL Bilet Al
Esenler 11.08.2020 15:01 17:00 1+1A, 2+1 Tuncelililer 180 TL Bilet Al
İstanbul 11.08.2020 15:01 17:00 1+1A, 2+1 Tuncelililer 180 TL Bilet Al
İstanbul 11.08.2020 15:01 17:30 1+1A, 2+1 Tuncelililer 180 TL Bilet Al
Kalkışı Tunceli Otobüs Biletleri
Nereye? Kalkış Yolculuk Süresi Otobüs Detayı Firma Fiyat

Tunceli Otobüs Firmaları

Tunceli Tarihi, Kültürel ve Gezilecek Yerler

Sivdin Köprüsü

Çemişgezek ilçesinde bulunan Sivdin Köprüsü hakknda pek fazla biligi bulunmamaktadır. Köpri Karaderesi üzerinde yer almakta ve tek bir kemerden oluşmaktadır. Köprünün korkuluk duvarları moloz taştan yapılmıştır ve 12. veya 13 yüzyıla ait olduğu düşünülmektedir. Tunceli ziyaretlerinde özellikle ilgi odağı arasındadır.

Tahar Köprüsü

Bir diğer adı ile Yusuf Ziya Paşa Köprüsü olarak da bilinen Tahar Köprüsü, Tahar çayı üzerinde bulunmaktadır.  Köprü Yusuf Ziya Paşa tarafından 1807 yılında yaptırılmıştır. Köprü 55 metre uzunluğa ve 9 metre yüksekliğe sahiptir. 1856 yılında ise Tahar Köprüsü, Diyarbakır valisi Akif Paşa tarafından onarılmıştır.

Göktepe Höyüğü

Göktepe Köyü’nde bulunan Göktepe Höyüğü, Tunceli Malazgirt’te yer almaktadır. Höyükte kapsamlı bir araştırma yapılmadığı için yapım yılı ve özellikleri hakkında pek bilgi yoktur. Höyüğe toprak yolla ulaşılmaktadır.

Çemişgezek Kalesi

Çeşmigezek İlçesi’nde bulunan Çeşmigezek Kalesi’nin günümüze sadece kalıntıları gelebilmiştir. Kalenin sadece küçük duvar kısımları kalmıştır. Aynı zamanda kalenin yapım tarihi ve kim tarafından inşa ettirildiği de bilinmemektedir. Kale yapımında moloz ve kesme taş kullanıldığı görülmektedir.

Mahsume Hatun Türbesi

Mahsume Hatun Türbesi Tunceli’nin Peltek İlçesi’nde yer almaktadır. Ancak yaplış tarihi hakkında bilgi yoktur. Çevresinde bulunan türbelerle aynı mimariye sahip olan türbenin de 15. veya 16. yüzyılda inşa edildiği farz edilmektedir. Halk tarafından Besime Hatun Türbesi olarak bilinen türbe ünümüzde sık sık ziyaret edilmektedir.

Til Höyüğü

Tunceli’nin Malazgirt ilçesinde Kuşçu Köyü’nde yer alan Til Höyüğü ulaşım açısından oldukça kolaylık sağlayan tarih kokan yerlerdendir. I. Dereceden Arkeolojik Sit Alanı olarak ilan edilen Til Höyüğü, buna karşın bugüne kadar hiçbir arkeoloji kazıntı çalışması alanı olmamıştır.

Bağın Kalesi

Malazgirt İlçesi’nde bulunan Bağın Kalesi’nin tarihi ise milattan öncesine dayanmaktadır. Kale Urartu Kralı Menuas tarafından yaptırılmıştır. Bağın Kalesinin kitabsi ise günümüzde Harput Müzesi’ndedir. Kalenin yapımında maloz taş kullanılmışıtr. Kalenin içerisine merdivenler aracılığı ile çıkılmaktadır.

Ferruh Şad Bey Türbesi

Ferruh Şad Bey Türbesi, Çemişgezek ilçesinde yer almaktadır. Emir Ferruh Şah tarafından inşa edilen türbe 1550-1551 yıllarına aittir. Türbenin yapımı sırasında kesme taş kullanılmıştır ve seksizgen bir yapya sahiptir. Selçuklu mimarisini andırmaktadır.

Uzun Hasan Türbesi

Çemişgezek ilçesinde bulunan bir diğer türbe ise Uzun Hasan Türbesi’dir. İlçe girişinde kaya üzerinde bulunmaktadır. Türbede bulunan mezarın Uzun Hasan’a ait olduğuna inanılsa da burada farklı kişi yatar. Kitabesinde geçen bilgilere göre türbe 2 kişiye aittir. Ancak tek sanduka şeklindedir. Ferruh Şad Türbesi gibi Uzun Hasan Türbesi de seksizgen mimarisi örneği gösterir ve kesme taştan yapılmıştır.

 

Yelmaniye Camii

Kitabesinde bulunan bilgilere bakıldığında Çemişgezek ilçesinde inşa edilen Yelmaniye Camii’ nin Timur döneminde, Taceddin Yalman tarafından inşa edilidği görülmektedir. Halk arasında eski camii olarak bilinen Yelmaniye Camii, dönemsel olarak sık sık onarımlardan geçse de orjinal halini koruyamamıştır. Camii ilk dönemlerde bir külliye özelliği taşımıştır. Aynı zamanda, süslemeleri ile de önemli bir yer tutmaktadır.

Çelebi Ali Camii

Pertek İlçesinde bulunan Çelebi Ali Camii, 1570 yılında Çelebi Ali tarafından yaptırılmıştır. Camii dikdörtgen bir plana sahiptir ve yapımında moloz taşı kullanılmıştır. İçten kubbeli şeklndedir. Çelebi Ali Camii, sade mimarisi ile Tunceli ilinin tarihi yapıları arasında yer alarak görülmeye değer yerlerdendir.

Tunceli Tarihçe

Tarihi çok eski dönemlere kadar uzanan Tunceli, bu konuda özellikle 1968 ve 70 yılları arasında gerçekleştirilen kazı çalışmaları eşliğinde M.Ö. 5000 yanına kadar tarihinin uzandığı ortaya çıkarılmıştır. İlk olarak Türk kavimlerinin akını ile burada yaşam aktif hale gelmiştir ve daha sonra değişik antik medeniyetler tarafından ele geçirilmiştir. Bunlar arasında Hititler, Medler ve Persler farklı dönemlerde büyük mücadeleler ile savaşlar vererek birbirlerine hükümlerini geçirmeye çalışmışlardır. Daha sonra zaman zaman Ermeni beyliklerinin de hükmü altına giren şehir, ardından Roma İmparatorluğu'nun topraklarına da katılmıştır.

M.S. 395 Yılında Roma İmparatorluğu ikiye ayrıldıktan sonra Doğu Roma İmparatorluğu’na kalan Tunceli, özellikle de sarp dağlık alanlardan oluştuğundan dolayı adeta bir kale görevi gördüğü için Roma İmparatorluğu'nun savunma açısından büyük önem verdiği şehirlerarasında yer almaktaydı. Ardından yine birçok farklı medeniyetlerin değişik zamanlarda eline geçen Tunceli, 1071 Malazgirt zaferinden sonra burada kurulan Saltıkoğlu Türk beyliği egemenliğine girdi. Daha sonra 1201 yılında Anadolu Selçuklu Devleti tarafından bu beylik ortadan kaldırılınca yine birçok farklı beyliğin egemenliğini değişik zamanlarda girdi.

Türkiye Selçuklu Devleti'nin hüküm sürdüğü şehir ardından Kanuni Sultan Süleyman zamanında Osmanlı İmparatorluğu egemenliği altına girmiştir. Kurtuluş Savaşı'nın ardından Cumhuriyetin ilanı ile birlikte ilk önce ‘Dersim’ ismi ile anılan şehir, ardından 30 Aralık 1946 senesinde Tunceli ismini alarak şehir haline geldi. Bu zengin tarihi bir kültüre sahip olması ile birlikte Tunceli geçmişten günümüze kadar birçok farklı mimari yapıları ve kalıntıları da bulundurmaktadır.

Tunceli İklim ve Bitki Örtüsü

Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Tunceli Yukarı Fırat bölümünde yer alıyor. Yüksek bir rakımda bulunması ve ülkenin doğusunda yer alması şehrin sert karasal iklim tipine sahip olmasının temelini oluşturuyor.

İklim özelliğine bağlı olarak kış mevsimi uzun sürmekle birlikte mevsim boyunca oldukça düşük sıcaklıklar ortaya çıkmaktadır. Kış mevsiminde gündüzlerin dahi genellikle sıfır derecenin atına düştüğüne şahit olmak hiç de zor değildir. Yaz aylarında ise kavurucu sıcaklıklar pek fazla görülmez. Bu doğrultuda yaz mevsimi de şehirde kısa olmakla birlikte nispeten serin geçmektedir.

Şehirde görülen yağışlar ise genellikle kar şeklinde düşmektedir. Özellikle 2700 metre ve üzerinde kalan yerlerde kalıcı kar görülmektedir. Bu bölgelerde yaz aylarında dahi yer de kar görme imkanı söz konusu oluyor. Tüm bunların yanı sıra yüksekliği biraz daha düşük olan Keban Barajı ve çevresinde sıcaklıkların çok az da olsa yükseldiği görülebilir. Bu civarda kış mevsimi yüksek bölgelere nazaran daha yumuşak geçiyor.

Yılın büyük bir kısmında karın yerde kaldığı şehirde bitki örtüsü ise çayırlardan oluşurken zaman zaman çalışık tipi makilere de rastlamak mümkündür. Tunceli'de ekili ve dikili alan oldukça azken bu durumun sebebi de yine iklim koşullarıdır. Bu neden ile tarım da zorlaşır. Tunceli'de, az bir oranda ormanlıklar bulunurken bu ormanlık alanlarda çoğunlukla meşe görülmekte olsa da bazı yerlerde gürgen, ardıç ya da kavak ağaçları da kendini gösterebilmektedir.

Tunceli Coğrafya

Doğu Anadolu bölgesindeki Yukarı Fırat kısmında yer alan Tunceli, bütünüyle Fırat havzası içerisinde kalmaktadır. Özellikle doğal sınırlar kapsamında oldukça yüksek bir bölge olarak da ön plana çıkmaktadır. Doğu batı yönünde paralel şekilde uzanan Toros Dağları şehrin kuzeyini, kuzey batısını ve kuzey doğusunun büyük bir çoğunluğunu kaplamaktadır. Aşılması çok güç sıradağlardan meydana gelen şehir, yüzey sularının aşındırması ile birlikte aynı zamanda akarsuların da oyuklar açması eşliğinde platolar meydana gelmiştir. Vadiler özellikle çok dar ve dik olduğundan dolayı da ovalar oluşamamıştır.

Doğu batı ve kuzey güney kapsamında bölge sınırları içerisinde % 75 kadarı dağlardan oluşmaktadır. %25'i ile ise platolardan meydana gelirken geri kalan %5’lik bir kısımda ovalar bulunmaktadır. Bütün bir yıl boyunca karasal bir iklim yaşayan Tunceli, yaz aylarında çok sıcak ve kurak bir dönem geçirirken kış ayları ise yağışlı ve karla kaplı yaşanmaktadır. Özellikle kar tutma süresi de oldukça fazladır.

Yoğun bir biçimde yaşanan yağışlar daha çok sonbahar ve İlkbahar aylarında meydana gelmektedir. Kış aylarına gelindiği zaman ise bu dönemin büyük bir çoğunluğu kar ile geçmektedir. Şehrin büyük bir kesimi tarım ve hayvancılık ile uğraşarak geçimini sürdürürken sanayi de her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Kömür ile birlikte değişik maden yataklarına sahip olan Tunceli, aynı zamanında geçmişten günümüze kadar ulaşmış olan tarihi yapılar ve kültürel dokularda sayesinde de önemli bir yerdir.

Tunceli Turizm

Tunceli tarihi yapıları ve kültürel dokuları ile birlikte aynı zamanda doğal güzellikleri eşliğinde de Turizm açısından Türkiye'nin en önemli şehirleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda kış sporları, her mevsim avlanmaya müsait bölgeleri ve vadileri kapsamındaki soğuk ve berrak suları eşliğinde muhteşem bir görsele sahiptir. Özellikle geçmişten günümüze kadar ulaşmış antik dönemden çok farklı mimari yapılar ve kalıntılar ile birlikte, Türk imparatorlukları döneminde de yine camiler; medreseler ve külliyeler ile daha birçok farklı mimari yapılar şehir üzerinde yer almaktadır.

Aynı zamanda yine birçok farklı ve büyük bir öneme sahip olan kaleler, hala ayakta kalan köprüler ve diğer medeniyetlerden gelen kiliseler ile dini yapılar da turistik açıdan önemlidir. Tunceli'nin önemli vadilerindeki mesire alanları da yine dikkate değer sosyal etkinlikler arasında yer almaktadır. Eşsiz güzelliği, su kaynakları ve avcılık için büyük bir öneme sahip olan muhteşem Munzur Vadisi Milli Parkı da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Ayrıca sadece tarihi yapılar ve doğal güzellikler değil, aynı zamanda içmeler ve kaplıcaları ile de özel tesisleri kapsamında sağlık açısından da çok önemli bir yer tutmaktadır. Birbirinden büyük efsanelerin ve öykülerin de yer aldığı Tunceli şehri, her ne kadar çok önemli bir turistik yer olarak bilinse de ulaşım zorluğu ile birlikte organizasyon eksikliği nedeniyle turizm çok fazla geliştirilememiştir. Eğer bu tam olarak sallanabilir ise şehir her sene çok daha fazla turist çekebilir.

Tunceli Nasıl Gidilir?

Doğu Anadolu'da yer alan Tunceli, kara yolları ve tren yolu vasıtasıyla ulaşıma açık bir şehirdir. Aynı zamanda aktarmalı şekilde hava yolları da kullanılabilmektedir. Ancak diğer şehirlere göre ulaşımın daha kısıtlı olduğunu da eklemek gerekir. Kuzey kısımda bulunan Erzincan noktası ile birlikte güney bölümde Elazığ toprakları kapsamında demir yolları kullanılabilir. Haftanın farklı değişik günleri de belirli saatlerinde ekspresler aracıyla doğrudan şehre ulaşım imkanı gerçekleştirilebilmektedir.

Tunceli şehrinde en yakın hava alanı ise şehir merkezine yaklaşık olarak 120 kilometre kadar uzaklıktadır. Özellikle iç hatlara hizmet veren Elazığ havaalanı kullanılarak aktarmalı şekilde, daha sonra da kara yollarıyla Tunceli’ye ulaşım imkanı elde edilebilir. Bireysel olarak araçlarla gelinmek istendiğinde Erzincan-Tunceli arası 140 km’dir ve 2 saat 20 dakika sürer. Diğer yandan Van-Tunceli arası 170 km’dir ve 3 saat 30 dakika içerisinde varılabilir.

Büyük şehirlerden Tunceli ulaşım ise her ne kadar Karayolları eşliğinde gerçekleştirilse de oldukça uzun sürmektedir. Bu yüzden Elazığ hava yollarını kullanılmak suretiyle aktarmalı şekilde şehre ulaşım imkanı değerlendirilebilir. Diğer taraftan şehrin ulaşım olanaklarının farklı şehirlere göre daha az olduğunu söylemek gerekir. Fakat en fazla kullanımı ise yine kara yollarıdır. Farklı şehirlerarası otobüs firmaları bu konuda yoğun şekilde çalışmakta ve her gün sefer yapmaktadır. Bu şekilde Türkiye'nin her noktasına ve bu noktalardan Tunceli'ye demir yolları, kara yolları ve hava yolu ile birlikte ulaşım imkanı elde edilebilir.

Tunceli Ekonomi

Tunceli ilinin genel ekonomik yapısı tarım ve hayvancılık faaliyetlerine dayanmaktadır. Özellikle, aktif şekilde çalışan nüfusun yaklaşık %80'lik kısmı tarımsal ve hayvansal faaliyetlerde rol almaktadır.

İl sınırlarında tarımsal faaliyetler fazla olmasına rağmen modern tarıma ve sulama sistemlerine geçilmediği için genel olarak verim oldukça düşüktür. En fazla yetiştirilen ürünlerin başında ise; buğday, arpa, soğan, fasulye, şekerpancarı ve soğan gelmektedir. Ayrıca, bazı bölgelerde pamuk ve tütün yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Daha ılıman güney bölgelerde ise sebze tarımı fazladır. Bunun dışında dut, ceviz ve badem yetiştiriciliği de yapılabilmektedir.

Mera hayvancılığı bölgede yapılan hayvancılık faaliyetlerindendir. En fazla sığır, koyun ve kıl keçisi yetiştirilir. Ayrıca, arıcılık faaliyetleri de gelişmiş durumdadır. Tunceli ilinde sanayi yapısı fazla gelişmemiştir. Özellikle bölgenin iklimi ve engebeli yapısı bu alanda sanayi faaliyetlerinin gelişimini engellemiştir. Genel olarak bölgede tarımsal ve hayvansal faaliyetlere dayalı sanayi kolları bulunmaktadır. Bunlar; yem, un, iplik ve süt fabrikalarıdır. Bazı fabrika kollarına bağlı küçük atölyeler de bölgede bulunmaktadır.

Maden rezervi açısından zengin bir yapıya sahip olan il, bazı dış faktörler nedeniyle madencilik alanında gelişme gösterememiştir. Bölgeden sadece tuz elde edilmektedir. Tekel Genel Müdürlüğünün hakimiyetinde olan alanlardan Göreli ve Hıvır tuzları elde edilmektedir. Toplamda 600 ton civarı tuz elde edilen bu alanlardan, tuz elde edilmek için önce tuzlu sular güneşte buharlaştırılarak saf hale getirilmektedir. Bölgede rezervi bulunan diğer madenler ise bakır, kurşun, manganez ve maden kömürüdür.